Вівторок., 19. березня 2024

 ІСТОРІЯ  СЕЛА  ДИЙДА 

Сучасна  форма села Дийда сформувалася, ще у 1957 році, шляхом злиття сіл Берегдийда і Мезевхомок. Колись між двома селами була відстань близько 700-800 м завдовжки, але на сьогоднішній день на цій ділянці стоять будинки. 

Коротка історія двох сіл. 

Мезевхомок: це село було маєтком сім’ї Гомокі, селяни розмовляли угорською мовою. У цій частині села мешкають люди греко-католицької віру сподівання, які мають свою кам’яну церкву. 

Берегдийда: гарне угорське село розкинулося на родючій рівні на 10 км від районного центру. 

Уже у ХІУ ст. тут відбулися повітські  збори. Дийда було власністю Сіладі Ержебети, матері короля Матяша. 

З заходу обрамлює село степ за назвою Кірва, на одному з на горбів якого стояв земельний замок /тепер має назву Товар/.

Село Дийда розташоване на 3 км від державного кордону Угорщини, на 10 км від Берегова та на 72 км від обласного центру Ужгороду. Село межує селами з Великою Бийганню, Балажир, Яноші, Астей та містом Берегове. Найближча залізно дорожня станція знаходиться за 2 км у селі Велика Бийгань, за 6 км у місті Берегове.

Територія населеного пункту становить 3340 гектарів. Село розкинулось на території 305 гектарів, навколо села розкинувся ліс на території 169 гектарів. У південній частині села розташована вулканічна гора на території 53,1 га, на якій вирощують сортовий виноград на території 44,2 га. За кількасот км від гори знаходиться заказник, це в основному болотяна територія. На східній території села розташований став - кар’єр поверхня дзеркала-68 га.

На території Дийда колись протікав потік “Міц”, який впадав у Тису. Після побудови каналу “Верке” русло цього потічка змінили. 

У селі є сільська рада: голова сільради Егреші Степан Золтанович., секретар сільської ради Гомокі Сільвія Золтанівна., а також є двоповерховий будинок школи, дитячий садок, ФАП, будинок культури, греко-католицька церква з парафією, реформацька церква з парафією, в яких 2014 мешканців. 

У селі є природний газ, у 66% мешкань використовується природний газ, але газопровідна мережа прокладена на 95% території села.