Четвер., 28. березня 2024
 28 червня наша держава відзначила важливе свято – День Конституції України. Україна пройшла довгий тернистий шлях до прийняття Основного Закону, який ґрунтується на демократичних засадах, є реальною та дієвою основою розбудови незалежної демократичної держави як повноправної учасниці світового співтовариства.

Її проголошення 28 червня 1996 року стало історичним актом, який закріпив держаний суверенітет, незворотність демократичних перетворень у суспільстві, прагнення народу України збудувати цивілізовану, правову країну з соціально-ринковою економікою. 

Починаючи з часів козацько-гетьманської держави, з першої у світі  Конституції Пилипа Орлика 1710 року, українська нація прагнула закріпити власні права та свободи у єдиному правовому акті, який поєднав би націю та території, де жили наші пращури. Проте, ці процеси не завжди увінчувались успіхом. І сьогодні доречно згадати одну з найдемократичніших конституцій європейських країн на той час, а саме – Конституцію УНР 1918 року, яка була прийнята та проіснувала рівно один день. 

Опрацювання проекту теперішньої Конституції вела робоча група Конституційної комісії, що складалася з досвідчених юристів-науковців.  Водночас проводилися наукові експертизи проекту українськими та зарубіжними науковцями і установами, результати яких були враховані Конституційної комісією.  

Ще 24 лютого 1996 року, після тривалої дискусії, вона схвалила остаточну редакцію тексту проекту Конституції України для передачі його на розгляд Верховної Ради. Узгоджуючи окремі статті проекту Конституції народні депутати України продемонстрували свою політичну зрілість, готовність піти на компроміс заради інтересів народу України, що є вищим за будь-які політичні і партійні інтереси. Цей вирішальний момент в розбудові української державності є на довгі роки зразком злагоди діяльності всіх гілок влади заради майбутніх поколінь. Це засвідчило і заключне засідання Верховної Ради 27 – 28 червня, що тривало цілу добу. Воно завершилося затвердженням Основного Закону нашої держави конституційною більшістю 2/3 голосів.  Велика цінність чинної Конституції полягає в тому, що в основу цього документу покладено визнання людини найвищою соціальною цінністю. Це є одним з яскравих свідчень того, що Основний Закон є Конституцією не тільки держави, а передусім, громадянського суспільства, що забезпечує гуманістичну спрямованість діяльності держави. 

Конституція України втілює кращі національні традиції, створює правову основу для всеосяжного регулювання суспільних відносин в напрямі докорінного реформування суспільства. Конституція є надійною базою для діяльності передбачених нею державних органів і політичних інститутів, інтенсифікації поточного законодавства, створення низки кодифікованих правових актів. Вона є важливою передумовою і гарантією стабілізації суспільних відносин в Україні. Розбудова української державності на основі Конституції є завданням і для органів внутрішніх справ, всіх правоохоронних структур, правових установ. Суспільство поклало на нас священний обов’язок - надійно і на високому професійному рівні стояти на захисті Закону, прав і свобод громадян, інтересів держави. Отже, виконати його можна тільки своєю невтомною працею, наполегливим оволодінням юридичних знань. Робить це – значить бути гідним і свідомим громадянином своєї держави, робить це – значить бути творцем своєї долі і долі своєї держави.   

 

 

Начальник Берегівського районного
управління юстиції                                                                            М.І.Габор