Четвер., 12. вересня 2024

 Історія та сучасність

села Мочола 

Вперше село згадується в письмових джерелах у 1327 році. Назву село дістала від болото, що знаходилася на місті і навколо села – поселення. У ХІУ столітті село було у володінні дворянської сім”ї. Реформатська реєстрація атів громадянського стану з 1776 року  ведеться. Село  з  1802 року має школу.  На 1816 рік у Мочолі налічувалась згідно перепису населення – 160 жителів та 30 жилих будинків. У 1881 році уже в селі проживали 333 жителів, з них письмен-ними були – 88. Під час угорсько-фашистської окупації вивезено 10 жителів  в концтабори, 15 чоловік -  у трудові лагеря, а в робочі батальони вивезено з села  - 81 чоловік. У першій світовій війні 50 жителів села брали участь, з них 12 померли. Більшість населення – угорської національності. Проживали і прожи-вають в селі українці, росіяни та ромське населення. 
Населений  пункт Мочола розташований на півдні від районного центру м.Берегово, межує з Астейською, Чомською, Гечанською і В.Бактянською сільською радою. 
На теперішній час село Мочола – центр сільської ради, яка розташована за 6 км від районного центру м.Берегово.В селі є 5 вулиць, а саме: вул.Леніна, Робоча, Миру, Польова і  Зелена. Житлових будинків – 217. Населення – 735. Дворогосподарств 342. Телефонізовано – 80 будинків. Село газифіковано. 
В центрі села по вулиці Леніна № 34 знаходиться будівля сільської ради, яка побудована у 1860 році в якому знаходиться і сільський клуб та АТС, сіль-ський голова Балог Янош Яношович, завідуюча сільського клубу Решко-Папп Ангела Людвиківна. 
В будівлі дошкільного навчального закладу знаходиться і сільська біблі-отека по вул.Леніна № 78. В дитсадку виховують – 25 дітей і дві групи, заві-дуюча ДНЗ Будера Олена Янівна. Завідуюча бібліотекою Маков Ноемі Андра-шівна. Бібліотека має  5000  книжковий  фонд  на  угорській, українській та на російських мовах. 
В кінці села по вул.Леніна № 165 знаходиться будівля в якому знаходять-ся: Амбулаторія загальної практики сімейної медицини, яка  обслуговує  4 села, а саме: Мочола, Гуняди, Чома та Астей, головний лікар Рошко Василь Микола-йович. В цій  будівлі  знаходиться  і  відділення  зв”язку, яка обслуговує 3 села: Мочола, Гуняди і Чома –завідуюча Бенце Ніна Юріївна.

 

Торгові точки: 

- по  вулиці  Леніна  № 44: Магазин – СТ  “Мужієво”, зав.Біхон Отто Дердьєвич;         
- по  вулиці  Леніна  № 14: Міні “АВС”: - зав.Шебештьен Сільвія Ернестівна; 
- по  вулиці  Леніна  № 103: Міні “АВС”: - зав.Палій Лаліта Франтішеківна; 
- по  вулиці  Леніна  № 129: Міні “АВС”: - зав.Балажі Ілона Федорівна.          

Більшість населення займається у сільському селянському господарстві, 
вирощують  сільськогосподарську   продукцію. Зареєстровані  три селянські /фермерські/  господарства, а саме:
 

СФГ “Міра” – голова  Погулич  Мирослав Йосипович 

СФГ “Крістіан”-голова Бігарі Крістіан Тіборович 

СФГ “КАРОЛА-К” – голова Ковач Вікторія Юліївна.


В селі Мочола побудовані і діють дві церкви, а саме: 
Римокатолицька церква – побудована у 1927 році
Реформатська  церква  побудована у 1843 році.    

Більшість населення католицької віри. 
В населеному пункті діють громадські організації:
 

Демократична спілка угорців України /УМДС/-голова Бірікі Єлізавета Дюлівна і Закарпатська угорська громадська організація /КМКС/ - голова Кочиш Лівія Бейлівна. 
У цвинтарі села знаходиться пам”ятник, який побудований у 1991 році учасникам, павшим у ІІ світовій  війні, пам”яті жертв сталінських репресій. 

 

Історія та сучасність

села Гуняди 

Мальовичий Хутір-Гуняди було засноване в 1927 році при Чехословацькій республиці коли в село переселились 24 сім”ї.  До 14.11.1990 року Гуняди   вхо-дило до села Мочола як окрема вулиця. Новоутворений  населений  пункт село Гуняди, нормативний  документ  рішення   президії   обласної   ради   народних депутатів № 37 від 14.11.1990 року публікація “Відомость Верховної ради УРСР № 51 за 1990 рік.
На теперішній час село Гуняди  входить до Мочолянської сільської ради, яка розташована за 7 км від районного центру м.Берегово.В селі є 3 вулиць, а саме: вул.Гагаріна, Лужанська, Молодіжна. Житлових будинків – 110. Населення – 335. Дворогосподарств 160. Телефонізовано – 10 будинків. Село газифіковано.

По вулиці Лужанська № 13 знаходиться ФАП, завідуюча Кополовець Олександра Петрівна. По вулиці Гагаріна № 1 знаходиться   сільський клуб, 
яка побудована у 1927 році, завідуюча Юрик Магдалина Іванівна.
По вулиці Гагаріна № 62 знаходиться початкова школа, ЗОШ 1 ст., яка була побудована з спільними зусиллями перших 24 сімей у 1932 році, директор школи Кополовець Марія Василівна. 

 По вулиці Гагаріна  № 30 знаходиться магазин – завідуюча Левицька Наталія Петрівна. 

Населення – української національності.    

Більшість населення займається у сільському селянському господарстві, вирощують  сільськогосподарську  продукцію. Зареєстровано одне  селянське /фермерське/  господарство, а  саме: СФГ  “Хедре” – голова  Урста   Руслан Васильович. 

В селі із дерева побудована у 1935 році Православна церква. У 1999 році побудований православний хрест, який розміщений на початку села. Населення - православної віри.