Ma 2024. március 29., péntek, Auguszta napja van. Holnap Zalán napja lesz.
Nem léteznek fordítások.

Село – центр сільського туризму на Закарпатті 

Історія сільського туризму в країні почалася наприкінці ХІХ сторіччя, коли в карпатські та кримські селища стали приїжджати на відпочинок письменники і художники, артисти і політики, вчені і чиновники. Та сьогодні “зелений” туризм відомий і в нашому селі. Господарі прагнуть привабити гостя високим рівнем комфорту і послуг. Вони приймають гостей  у сучасних котеджах, а отриманий прибуток намагаються використати для оздоблення домівок, підвищення рівня комфортності.

У сільській садибі, яка приймає гостей, на сьогодні турист знайде окремі кімнати з окремим входом, туалет, гарячу воду, а на подвір’ї гараж для свого авто, альтанку, місце для приготування їжі на свіжому повітрі, на відкритому вогні. Під час відпочинку у селі гостя катають на велосипеді, лижах, санках, човні, коні; він бере участь у сільських родинних та народних святах. 

Кількість сімей, які охоче приймають туристів, щорічно приємно зростає :

1998 р – 6 сімей 

1999 р – 12 сімей 

2000 р – 14 сімей

2001 р – 19 сімей

2002 р – 22 сім’ї 

2003 р – 25 сімей 

2004 р – 29 сімей 

2005 р – 31 сім’я 

2006 р – 34 сімей 

2007 р – 37 сімей 

2008 р – 39 сімей 

2009 р – 41 сім’я 

2010 р – 43 сімей 

Неабияку цінність має і мальовнича природа нашого села. Її цінність стократ зростає за того стану довкілля більшості великих міст, що змушують їх жителів зітхати про “ясні зорі, тихі води”. Чимало людей приваблює мальовнича обстановка сільської садиби, сільська воля. Гостям нашого села господарі пропонують домашній затишок, більшість господарів приймають туристів, як своїх власних гостей. Гостям пропонують меню на час перебування, яке можна за домовленістю із господарем змінювати. Окрім домашньої кухні, в яку входять як характерні національні угорські так і українські страви, гостям пропонують скуштувати домашніх вин якими, небезпідставно пишаються мешканці села або горілки власного виготовлення. Не забуваючи і про те, що овочі та фрукти, якими славиться наше села, гості можуть насолоджуватись вдосталь. 

Перший вечір, в день приїзду в село, гостей запрошують в Будинок села, де пропонуємо до уваги гостей вечір відпочинку. В цей вечір включено ознайомлення із історією села, перегляд виступу аматорської групи акторів, танцюристів, гуртка виразного читання. Неабиякою популярністю користуються виставки - продаж картин молодих художників, вироби із тканого полотна, вишивки, вироби із лози та кукурудзяної лушпини, а також інші вироби народних умільців. 

До уваги туристам пропонується взяти участь в автобусних екскурсіях по ознайомленню із нашим рідним Закарпаттям. Зокрема, великою популярністю користуються поїздки до міст Мукачева, Ужгорода, Хуста, до Синевирського озера, до Верецького перевалу, відвідування архітектурних пам’яток, зокрема, пам’яток угорської історії, різних церков. Обов’язково туристам показуємо єдину історичну пам’ятку нашого села – костьол ХІV ст. Високо цінують туристи можливість відвідування джерел мінеральних вод, відпочинок на річці або ж в горах. Тут має місце краєзнавчий та екологічний напрямок екскурсій. 

Так як у нас в селі можливості займатися зимнім спортом, окрім катання на санках з невеличкої гори, не має в зимній період бажаючим зайнятись зимнім видом спорту пропонуються, окрім екскурсій до визначних місць, поїздки до міст, де є можливість взяти на прокат лижі, санки. В цьому випадку популярністю користуються походи до гори Бескид. 

Окремою програмою одної із груп із Угорщини м. Будапешт є уже п’ятий рік підряд зустріч Нового року в нашому селі, яке пов’язують із забиттям кабана та виготовленням різних страв із свіжої свинини (гурка, домашня ковбаса, холодець, шкварки, поливка, голубці і т.д.) які і є святковою новорічною трапезою.

Кількість туристів які приїжджають в село щорічно зростає а саме: 

1998 р. – 150 чол.

1999 р. – 230 чол. 

2000 р. – 240 чол. 

2001 р. – 350 чол. 

2002 р. – 475 чол.

2003 р. – 600 чол. 

2004 р. – 620 чол. 

2005 р. – 603 чол. 

2006 р. – 637 чол. 

2007 р. – 680 чол.

 2008 р. – 703 чол. 

2009 р. – 740 чол.

2010 р. – 805 чол. 

В наше село переважна більшість туристів приїжджають із Угорщини. Але були в нашому селі туристи і із Іспанії, Італії і навіть із Австралії. Це дуже відрадно тому що туристи збільшують доходи наших мешканців, але окрім цього зав'язуються нові знайомства, розширюються кругозір мешканців села. Дякуючи таким знайомим село на даний час має сучасний дитячий садок, Будинок села в якому є унікальна бібліотека угорської та світової літератури, альбоми, енциклопедії всього більш 2,5 тис. найменувань[2]. Дякуючи туристам, які пізніше стали нашими спонсорами, маємо в Будинку села і комп’ютери, і телевізор, відеоплеєр і музичний центр, диски, аудіо та відео касети, і сучасні меблі в читальному залі. Члени танцювального гуртку мають національні українські та угорські костюми для виступів. 

Подорож   по   Закарпаттю 

1.день - Будапешт –Ніредьгазо - Берегшурань – Бене (ознайомлення з селом і господарями, прогулянка по селу, виступ аматорського акторського колективу художньої самодіяльності, огляд виставки закарпатського художника, березьські вироби ткацького мистецтва, можливість покупки).  

2.день – Верецький перевал. (під проводом Арпада тут перетнули Карпати наші предки. Прогулка на території перевалу. Огляд міллецентенарного напівспорудженого пам’ятника, короткий історичний екскурс) – прогулка в районі верхівки р. Латориця – Свалява (уклін перед пам’ятником жертвам концентраційних таборів 1944-45рр.) – Берегвар (50 га маєток графа Шенбурна, на якому споруджений палац у стилі астрології)- ночівля в с. Бене. 

3.день – екскурсія по мальовничим карпатським горам – Виноградово (палац Перені, римо-католицька церква періоду Арпада) –Хуст (огляд руїн замку) – Іза (можливість покупки плетеного товару в русинському селі) – Вишково –Шаянська база відпочинку – Вілок  (пам’ятник визвольній війні під проводом Ракоці(птиця Турул)) – Четфолво (огляд католицької і реформатської церков) – ночівля в с. Бене.

4.день – Мукачево ( прогулка по мукачівському замку, прогулка в центрі міста, перший середньоєвропейський монастир, будинок Феєр) – Берегово (прогулянка по центру міста, площа Ракоці, Угорський Національний театр імені Дюли Іллеш, графський двір Габора Бетлен) – ночівля в с. Бене. 

5.день – прощання від села, господарів – Ужгород, обласний центр (прогулка в центрі міста, ужгородський замок, етнографічний музей під відкритим небом, греко-католицький костьол) – Берегшурань – Будапешт.

Інформація:

Україна, Закарпатська обл., Берегівський р-н, с.Бене 90261
Сухан А. А. с. Бене сільський голова
Тел.:(003803141) 22179
Моб:06204354945