Неділя., 05. травня 2024

Як оформити спадщину на грошові вклади в установах банку ?

За останній період до Берегівської державної нотаріальної контори неодноразово звертаються громадяни із подібним питанням, що пов’язано з початком виплат державою компенсацій вкладникам установ Ощадбанку. 

Отож, доцільно виокремити основні правила оформлення спадкових прав на грошові вклади в установах банку, втому числі на грошові вклади, щодо яких вкладники зробили розпорядження банку (фінансовій установі). 

Слід відмітити, що порядок оформлення спадкових прав на такі вклади встановлений статтею 1228 Цивільного кодексу України та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.

Порядок оформлення спадщини на грошові вклади, щодо яких вкладники зробили розпорядження банку (фінансовій установі), залежить від дати смерті спадкодавця.

У випадку смерті спадкодавця до 01 січня 2004 року застосовуються норми Цивільного кодексу УРСР, який на сьогодні втратив свою чинність.. Так, зокрема статтею 564 цього кодексу встановлено, що грошовий вклад, стосовно якого вкладник зробив розпорядження банку, не входить до складу спадщини, у зв’язку з чим на нього державним нотаріусом свідоцтво про право на спадщину не видається. На цей вклад не розповсюджуються норми про обов’язкову частку у спадщині.

Вклад видається особі, яка вказана у заповідальному розпорядженні, незалежно від часу її звернення до банку. При цьому, для одержання вкладу спадкоємцю достатньо надати документ, що встановлює його особу, та свідоцтво про смерть вкладника.

У випадку смерті спадкодавця після 01 січня 2004 року застосовуються норми нині діючого Цивільного кодексу України. Так, ст. 1228 цього кодексу встановила зовсім інший порядок оформлення спадкових прав на такі вклади.

Відповідно до зазначеної статті вкладник має право розпорядитися правом на вклад у банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, склавши заповіт або зробивши відповідне розпорядження банку (фінансовій установі). Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним. Заповіт, складений після того, як було зроблене розпорядження банку (фінансовій установі), повністю або частково скасовує його, якщо у заповіті змінено особу, до якої має перейти право на вклад, або якщо заповіт стосується усього майна спадкодавця.

У такому випадку право на грошовий вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним (заповіт, заповідальне розпорядження), а тому, для оформлення своїх спадкових прав спадкоємцям вкладника необхідно звернутися до державного нотаріуса за місцем відкриття спадщини для отримання свідоцтва про право на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину за заповідальним розпорядженням видаються нотаріусами лише після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребуються документи, які підтверджують вказані факти.

Крім того, на заповідальні розпорядження, зроблені установам банку, розповсюджуються норми Цивільного кодексу України про обов’язкову частку у спадщині. Коло спадкоємців, які мають право на її одержання, встановлено статтею 1241 Цивільного кодексу України.

Зокрема, до таких спадкоємців відносяться малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.

Зазначені особи не можуть бути позбавлені заповідачем права на обов’язкову частку у спадщині. Це право виникає у зазначених спадкоємців не залежно від згоди інших спадкоємців. Розмір обов’язкової частки у спадщині становить половину частки, яка належала б кожному з вищезазначених осіб у разі спадкування за законом.

Норми Цивільного кодексу України застосовуються і у тому випадку, коли заповідальне розпорядження було зроблене до 01 січня 2004 року, але спадкодавець помирає після 01 січня 2004 року. Таким чином, не залежно від дати складання заповідального розпорядження, у разі смерті після 01.01.2004 особи, що його зробила, застосовуються положення нового Цивільного кодексу України.

Що ж стосується оформлення спадщини на грошові вклади в установах банку, щодо яких відсутні заповідальні розпорядження, то такі грошові вклади незалежно від дати смерті спадкодавця входять до складу спадкового майна. Це означає, що для оформлення свої спадковий прав на такі вклади, спадкоємці повинні звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину.

Для одержання більш детальнішої інформації щодо оформлення спадщини, в тому числі на грошові вклади, звертайтеся до Берегівської державної нотаріальної контори за адресою: пл. Кошута, 1, м.Берегово Закарпатської області.


Державний нотаріус Берегівської 
державної нотаріальної контори 
Романович Ірина