Неділя., 24. січня 2021

До уваги власників землі та землекористувачів, у яких право власності (користування)
на земельні ділянки виникло до 2013 року, але відомості відсутні у 
Державному земельному кадастрі

На сьогоднішній день актуальною є проблема відсутності відомостей про земельні ділянки, право на які виникло до 2004 року, у Державному земельному кадастрі. Крім того, з метою забезпечення надежного захисту державою суб'єктів права власності і господарювання, ефективної протидії протиправному позбавленню власників їх прав, запобіганню виникнення судових спорів між власниками та користувачами земельних ділянок, отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки (для початку будівництва або реконструкції будівель, споруд) необхідним є внесения відомостей про земельні ділянки обмеження (обтяження) у їх використанні, зареєстровані до 1 січня 2013 року у Державному реєстрі земель та ті, право на які виникло до 2004 року.

Згідно із пунктом 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положения" Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоения їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реестру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельно!' ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державиої чи комунальної власності).

Таким чином, для внесения даних про зазначені земельні ділянки до Державного земельного кадастру (проведения державної реєстрації земельної ділянки) їх власникам (землекористувачам) необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної діляики в натурі (на місцевості) на кожну земельну ділянку.

Після реєстрації земельно!' ділянки у Державному земельному кадастрі і отримання витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку необхідно звернутись до державного реестратора речових прав на нерухоме майно та !'х обтяжень для проведения державно! реєстрації прав власності на земельну ділянку, яка зазначена в державному акті. За результатами державно! реєстрації права власності в державному реестрі речових прав на нерухоме майно, на кожну земельну ділянку буде видано витяг з реестру прав власності про реєстрацію права. Зазначені витяги разом з державним актом будуть засвідчувати право власності на земельні ділянки.

Враховуючи вищевказане, з метою уникнення можливих негативних наслідків у майбутньому Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області звертае увагу громадян, органів державно! влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій області на необхідність внесения до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року та посвідчене відповідними правовстановлюючими документами.

Додатково інформуємо, що отримати юридичну консультацію щодо приведения документів на землю у відповідність до вимог чинного законодавства громадяни та юридичні особи можуть у юридичному управлінні Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області за адрссою; м. Ужгород, пл. Народна, 4, каб. 297 та за телефоном (0312) 61-58-59.

Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області